המחקר מחולק לשני חלקים

עבור מחלה פעילה מטופלים יתחלקו באופן אקראי לגישה התזונתית "טעים ובריא" או הטיפול המקובל הזנה אנטרלית בלעדית למשך 6 שבועות. עבור מטופלים עם מחלה לא פעילה , מטופלים יתחלקו באופן אקראי לקבל "טעים ובריא" או להמשיך עם הדיאטה הנוכחית שלהם למשך 8 שבועות ולהתחיל לאחר מכן "טעים ובריא" במידת הצורך.

מטופלים בשתי הקבוצות יעברו הערכה קלינית, בדיקות דם ובדיקת אולטרסאונד מעי להערכת הדלקת כחלק מבדיקות המחקר.

בנוסף, מטופלים יקבלו את הספר "טעים ובריא", שוברים לרכישת מזון בהתאם לגישה, ערכות בדיקת קלפרוטקטין ביתיות להערכת הדלקת, בדיקת אולטרסאונד, אספקת הפורמולות למשך המחקר וליוויו צמוד ע"י דיאטנית.

מטרת המחקר היא

הערכת מידת ההשפעה של הגישה התזונתית "טעים ובריא" על השראת רגיעה, שמירתה והגעה לריפוי רירית בילדים וצעירים החולים בקרוהן בגילאי 6-40 עם אבחנה חדשה של קרוהן או עד 3 שנים מרגע האבחנה. גישה זו מבוססת על הספר "טעים ובריא" ובמסגרתה יש להימנע מאכילה של מזונות מעובדים ופרו-דלקתיים.

המחקר מכוון לשני קהלי יעד –

הקבוצה הראשונה- מטופלים בגילאים 6-24 עם אבחנה של קרוהן בשנה האחרונה עם מחלה פעילה, ללא תרופות או שנמצאים בטיפול יציב של תרופות אימונומודולטוריות.

קבוצה שניה- מטופלים בגילאים 6-40 עם מחלה מה-3 שנים האחרונות בהפוגה קלינית או סימפטומים קלים ומיני אינדקס מעל 8 (מדד הכולל בתוכו את בדיקת הקלרוטקטין ובדיקות דם המעידות על דלקת) ללא טיפול תרופתי או נמצאים על טיפול יציב של תרופות אימונומודולטוריות או טיפול ביולוגי ראשון.

המחקר מבוצע

במרכז הרפואי שערי צדק (בנוסף- איכילוב, שיבא, אסף הרופא, בלינסון, שניידר, מאיר ובקרוה העמק)

על ידי פרופ' דן טרנר

מדובר במחקר בינלאומי המתקיים בישראל, ארה"ב ואירופה. במימון של קרן הלמסלי.

לעוד פרטים על מחקר לחצו כאן

להרשמה – rotemsi@szmc.org.il