העמותה לתמיכה בחולי קרוהן
וקוליטיס כיבית בישראל

יום המודעות העולמי

הארץ  מדור בריאות: האם מחלות מעי דלקתיות הן מחלות חיידקיות?

מהפכה תפישתית לגבי תפקיד חיידקי מערכת העיכול בהתפתחות מחלות מעי דלקתיות הולידו אסטרטגיות טיפול חדשות מדור חדש של פרוביוטיקה ועד השתלות צואה.

הרפואה המודרנית שינתה את פניה ואת פני האנושות לאחר זיהוי חיידקים ווירוסים כמחוללי מחלות. פיתוח האנטיביוטיקה כנגד חיידקים הפך מחלות אימתניות כגון סקרלטינה (מחלת ילדים המתאפיינת בפריחה), ודלקת ריאות לביקור שגרתי אצל רופא משפחה. אך במקביל לירידה בתמותה ובתחלואה קשה ממחלות זיהומיות, חלה עלייה ניכרת במחלות כרוניות “מודרניות”, אשר מאופיינות בשיבוש פעילות מערכת החיסון, כגון אסטמה, סוכרת נעורים ומחלות מעי דלקתיות. מחלת קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית, אשר מכונות יחדיו, מחלות מעי דלקתיות.

יום המודעות למחלות מעי דלקתיות יצוין ב 19 במאי בהובלת העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, הפועלת לשיפור איכות חייהם של החולים.

http://www.haaretz.co.il/news/health/new-research/.premium-1.4085402

 

רדיו “מהות החיים” התכנית “יש מקום לכולם”, עולה גם לווינט

ראיון עם מלי בן שחר, ארבעה מבני משפחתה אובחנו בקרוהן וקוליטיס, מתנדבת ופעילה בעמותת הקרוהן והקוליטיס, מספרת על ההתמודדות המשפחתית עם מחלות מעי דלקתיות ועל חשיבות התמיכה של העמותה

http://admin.eol.co.il/episode/1640/1697-1808/1276/%D7%99%D7%A9-%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%9D-%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%9D-9517

 

ווינט   מדור מעורבות: מעולם לא נתנו למחלה לנהל את חיינו

 “על אף ששלושת ילדיי אובחנו כחולים במחלת הקרוהן ובעלי חולה בקוליטיס הצלחנו לתפקד כמשפחה רגילה, עם חלומות, תקוות, שאיפות לעתיד והרבה תמיכה הדדית. חיינו עם המחלה ברקע ולא בחזית”. לרגל יום המודעות למחלות מעי דלקתיות, מלי בן שחר, מתנדבת בעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, במונולוג אופטימי.

מחלות מעי דלקתיות (מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית) לא היו זרות לי. בעלי חולה קוליטיס כיבית מנעוריו (את זה הוא סיפר לי באחד מהדייטים הראשונים), אך מצבו היה די טוב ולא התעסקתי בזה בחיי היום יום (הוא, כמובן, כן התעסק בזה). בנוסף, במסגרת תפקידי כאחות במחלקת ילדים בבית חולים “מאיר” , טיפלתי בילדים החולים במחלות אלה…

אל העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית התוודעתי לראשונה בזמן האשפוז הראשון של שני בניי. עד היום אני זוכרת את הטלפון הראשון עם דניאלה פרנק, שהיתה אז מזכירת העמותה והפעילה את קו החם לבדה במשך כל שעות היום מתוך חדר בדירתה. באתי לכנס ושם ביקשו מתנדבים לעמותה. מיד נרשמתי. במהרה הצטרפתי בתור חברת ועד המנהל ועברתי את הקורס הראשון למפעילי קו החם, שם התנדבתי כ 12 שנים.

העמותה משתפת פעולה עם איגוד הגסטרואנטרולוגיה בישראל ועם מרכזים רפואיים. היא פועלת לקידום מחקרים וסקרים המובלים על ידי מרכזים רפואיים ולקידום הכללת תרופות וטכנולוגיות חדשות בסל שירותי הבריאות. כמו כן, בכל שנה כ-60 ילדי העמותה משתתפים במחנה קיץ לילדים, באדיבות “נהר הירדן”, ללא עלות.

לאחרונה החלה פעילות ענפה של “המשמרת הצעירה” של העמותה (המיועדת לחולים צעירים בני 19-29). העמותה התקבלה לאחרונה כחברה מן המניין לארגון האירופאי של עמותות מטופלי קרוהן וקוליטיס כיבית.( EFFCA The European Federation of Crohn’s and Ulcerative Colitis Associations).

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4958701,00.html

 

ערוץ 10   התכנית “חיים בריא” עם פרופ’ רפי קרסו

ראיון עם ד”ר ניצן מהרשק , מנהל היחידה למחלות מעי דלקתיות בבי”ח איכילוב לרגל יום המודעות לקרוהן וקוליטיס שמובילה העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית

http://192.118.60.6/radioMP4/2017/05/17/7748774.mp4

 

ווינט   מדור בריאות: האם האנטיביוטיקה אשמה בעלייה בשיעור התפרצות הקרוהן

מחקרים גדולים הראו שחשיפה לאנטיביוטיקה מעלה את הסיכון לפתח מחלות מעי דלקתיות בצורה משמעותית, במיוחד בילדים ואם המטופל קיבל מעל 2 סבבים נפרדים או שהחשיפה לתרופה הייתה לפני גיל שנה. מחקרים נוספים מתמקדים בהשפעות סביבתיות נוספות ושל השפעת מזונות שונים על המחלה.

העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית מציינת במאי את חודש המודעות למחלות.

מאת: ד”ר דרור שובל

מחלות מעי דלקתיות, כגון קרוהן וקוליטיס כיבית, הן מחלות כרוניות המתבטאות במגוון רחב של תסמינים הכולל כאבי בטן, שלשולים, יציאות דמיות ולעתים עוד בעיות מחוץ למערכת העיכול, כגון דלקות מפרקים ופריחות. מחלות אלו מתפרצות לרוב בגילאים 20-40 שנים, אך ברבע מהמקרים ההסתמנות הראשונה מופיעה בילדים, לרוב סביב גיל ההתבגרות, ואז מלווה לעתים קרובות גם בהאטה בגדילה.

בעשורים האחרונים אנחנו עדים לעלייה דרמטית בשיעורי מחלות מעי דלקתיות במקומות רבים בעולם. בתחילה מגמות אלו נצפו במדינות בעולם המערבי כגון ארה”ב, קנדה ומדינות בצפון אירופה.

 בשנים האחרונות מגמה דומה מתרחשת גם במדינות מתפתחות כגון הודו וסין, בהן היו חולים מעטים לפני 30 שנה. העלייה במספר המקרים החדשים מתרחשת במבוגרים ובילדים כאחד. עם זאת, מעניין לראות כי באזורים מסוימים העלייה הכי משמעותית הינה דווקא בילדים בגיל צעיר.

 על פי מחקר קנדי שהתפרסם לאחרונה, העלייה החדה ביותר בשיעורי המקרים החדשים של מחלות מעי דלקתי נצפתה דווקא בילדים עד גיל 5 שנים, קבוצת גיל צעירה מאד בה היה נדיר מאוד לאבחן מחלות קרוהן וקוליטיס בעבר…..

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4961855,00.html

 

דוקטורס – מדור בריאות: מחלות מעי דלקתיות:  נפלאות התזונה

מתמודדים עם קרוהן או קוליטיס? לתזונה מותאמת אישית יש תפקיד חשוב בטיפול יעיל במחלה. מומלץ לאמץ אסטרטגיה אינטגרטיבית, המשלבת תרופות עם שינוי אורח חיים.

תזונה היא תרבות אשר מושפעת ממסורת חברתית ומשפחתית ומהרגלים. התזונה היא גם פלטפורמה, שבה מתחולל דו שיח מתמיד בין העולם החיצוני והעולם הביולוגי הפנימי שבתוך גופנו. 

אין ספק שהתזונה תופשת מקום מרכזי בחיינו ומשפיעה על בריאותנו. בעולם המערבי, תזונה טיפוסית מאופיינת בכמות גדולה של שומן רווי, סוכר פשוט ומעט סיבים תזונתיים. התזונה המערבית הטיפוסית נמצאה קשורה בעליה בתחלואה ובתמותה. 

במקביל, באותם חלקים של העולם המערבי (ובמדינות מתפתחות שתושביהן סיגלו הרגלים מערביים) – ישנה עליה מתמדת בשכיחות של מחלות מעי דלקתיות כרוניות. מעניין לציין שישראל הינה בין המובילות בעולם, בשכיחות גבוהה של מחלות מעי דלקתיות….

..מאחר שאופי המחלה (והיבטים נוספים של מרכיבי בריאות) גם הם דינמיים, קיימת חשיבות יתרה, במעקב רציף לנושא התזונה – במקביל ובהשלמה למעקב ולטיפול הרפואי. 

ד”ר הנית ינאי היא רופאה בכירה; ותמר פפר-גיק וליהי גודני הן תזונאיות במרכז למחלות מעי דלקתיות, במערך לגסטרואנטרולוגיה, מרכז רפואי בילינסון.

המאמר נערך לרגל חודש המודעות למחלות מעי דלקתיות, בשיתוף העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס בישראל.

 https://www.doctors.co.il/ar/20761/%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%AA%2b%D7%9E%D7%A2%D7%99%2b%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%AA%3a%2b%D7%A0%D7%A4%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%AA%2b%D7%94%D7%AA%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%94

 

רדיו צפון – התכנית “רופא פרטי”

 ראיון עם ד”ר ערן זייתן, מנהל המרכז למחלות מעי דלקתיות במרכז הרפואי העמק. מחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס כיבית. סקר שמצא שהמחלה תוקפת אנשים צעירים, עלייה בתחלואה במחלות אלו בישראל והסיבות לכך. חודש המודעות מצוין מדי שנה על ידי העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס.

http://www.ifat.com/VT/ItemNew.aspx?ID=7817639

  

אתר גודיז’ – ערוץ הבריאות: סיפור מהבטן או חיי עם קרוהן

מה הייתם עושים אם באמצע החיים היו מגלים אצלכם את מחלת הקרוהן? יעל פלק האמיצה משתפת בסיפורה המרגש

ואז, כמו משום מקום – האבחון הראשוני

“רגע אחד באמצע החיים, החלטנו בעלי ואני לקחת פסק זמן ולנסוע להשלמת לימודים בארצות הברית. ארזנו בית, ילדים ומעט חפצים והגענו לארץ גדולה ורבת האפשרויות. המעבר אפשר לנו, ולי במיוחד התחלת קריירה חדשה ומקיפה בתחום מנהל בתי חולים ובמרץ רב, עשיתי ימים ולילות על מנת לעמוד בכל ההתחייבות להן נדרשתי.

בנוסף ללחץ המגיע בעקבות מעבר דירה שכזה הכולל התמודדות עם ארץ חדשה, גידול ילדים במקום חדש, וכמובן עבודה ולימודים בצידה, העיקו עלי נושאים משפחתיים אחרים ולא פחות חשובים כמו טיפול באב חולה.

ואז, כמו משום מקום התחלתי לסבול משלשולים רבים, דמיים וכאבי בטן חזקים שמנעו ממני לתפקד כרגיל. למזלי, האבחון היה מהיר ונעשה על ידי חבר שהוא רופא אמריקאי אבל יחד עם זאת הצוות האמריקאי שניסה לאבחן לא ידע באמת כיצד להתמודד עם האבחון הראשוני שהיה קוליטיס כיבית – מחלה אחות לקרוהן, ידידנו”.

 

יש גב – העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטס

“לאחר שפרשתי מחיי העבודה הרשמיים, החלטתי לעזור בפעילות בעמותת התמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס. עמותה המשמשת כגוף היציג של החולים בארץ ושותפה לארגון עמותות חולים באירופה.

חוסר המידע, הבלבול והביורוקרטיה מרפים ידיו של המבקש למצות זכויות וזאת בזכות ולא בחסד. העמותה מספקת רשת בטחון לחבריה החולים במחלות מעיים דלקתיות, ומוציאה תמיכון שנתי, לצד אתר אינפורמציה רפואית חשובה, קו חם במשך כל השבוע לתמיכה בשאלות החברים, יועצים בתחומים שונים וכנסים בכל בתי החולים בארץ וזאת בשיתוף עם הצוות הרפואי במקום.

ההתנדבות ממלאה חלק גדול ומשמעותי בחיי היום יום שלי הסיוע והנתינה הינם הרווח והערך המוסף לטעם של עזרה במיצוי זכויות  אלמנטריות הניתנות בזכות ולא בחסד”.

https://www.goodiz.tv/life-with-crohns-disease/

איך אתם יכולים לעמותה?