יום ב' 13.5 | 15:40

קביעת תור, הכנה של 3 ימים, אישורים מול קופת החולים, כדורים, מרוקנים, שתיית חומר מיוחד, יציאות, צום – כל אלה הם רק חלק מהדברים אשר מקשים עלינו, חולי מחלות המעי הדלקתיות, לקבל תמונת מצב מדויקת על מה שקורה במעמקי המעי שלנו. אפילו אם לפעמים אנחנו רק רוצים לדעת אם הדלקת פעילה או ברמיסיה (רגיעה), אנחנו חייבים לעבור סדרת בדיקות כדי לגלות זאת.

במהלך השנים, רופאים המטפלים בחולים עם מחלות מעי דלקתיות נתקלו בבעיה. בגלל שמערכת העיכול כל כך מורכבת וארוכה, קשה לבצע בחלקים גדולים ממנה בדיקות רפואיות המראות את מצב הדלקת. רוב הבדיקות הרפואיות הקיימות כיום, הנותנות אבחנה מדויקת, הן פולשניות ולא נעימות, דורשות בירוקרטיה ארוכה ולפעמים נדרש זמן רב לבצע אותן – אם קולונוסקופיה, בדיקה פולשנית הדורשת הכנה ממושכת ולא קלה של כמה ימים ומועברת בדרך כלל בטשטוש, C.T ו-M.R.E שהן אמנם לא בדיקות פולשניות אך הדורשות גם הן הכנה לא נעימה, ואפילו בדיקת דם בה מודדים את מדדי הדלקת בגוף (CRP), אשר יכולה להצביע על דלקת, אך לא ספציפית במעי. הבדיקות הללו דורשות מאיתנו מאמץ לא קטן, ובמיוחד אם אנו נזקקים לבצע אותן בתדירות גבוהה.

בעקבות כך, רופאים וחוקרים חיפשו "פתרון קסם". מצד אחד בדיקה שתהיה קלה ופשוטה, שהחולים יוכלו לעשות בנוחות, ומצד שני בדיקה שתהיה יעילה, מדוייקת ואפקטיבית ככל הניתן.

בעזרת פיתוחים טכנולוגיים ומחקר מתקדם הצליחו חוקרים לפתח את בדיקת ה"קלפרוטקטין", המביאה איתה בשורה גדולה למטופלים.

בדיקת הקלפרוטקטין היא בדיקת צואה רגילה, המאפשרת באופן קל ומהיר לקבל תמונת מצב מהימנה של מצב הדלקת, ולהבין אם המחלה פעילה או במצב של רמיסיה (רגיעה).

 

מטרות הבדיקה:

  1. הבדיקה משמשת ככלי מעבדתי נוסף באבחון מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית)
  2. נותנת אינדיקציה טובה ליעילות הטיפול במחלות מעי דלקתיות
  3. עוזרת לנבא החמרה של מחלה ועליה במצב הדלקתי

בדיקת הקלפרוטקטין היא בדיקה חדשנית ופשוטה שכבר נמצאת במערך הבדיקות המוצעות לחולי הקרוהן והקוליטיס ואף ניתנת במסגרת השירות של קופות החולים.

אבל רגע, מהו בעצם "קלפרוטקטין"?

קלפרוטקטין (calprotectin) הוא חלבון המופרש מתאי הדם הלבנים במצב של דלקת ומשמש להגנה על התאים בזמן פעילותה של מערכת החיסון.
כאשר יש דלקת פעילה במעי, תאי הדם הלבנים מגיעים לאזור המודלק ומפרישים מולקולות של קלפרוטקטין, שהן מולקולות בעלות תכונות אנטי-מיקרוביאליות (נגד חיידקים ובקטריות).
הקלפרוטקטין הינו חלבון בעל עמידות גבוהה והוא אינו מתפרק במערכת העיכול, עקב כך הוא מתנקה מהגוף דרך הצואה – ככל שמצב הדלקת במעי גבוה יותר כך נמצא בצואה יותר קלפרוטקטין.

לבדיקה מספר יתרונות בולטים:

  1. מהימנות גבוהה: בדיקת הקלפרוטקטין היא ספציפית ובעלת מהימנות גבוהה למחלות מעי דלקתיות, זאת אומרת- היא "מסתכלת" רק על מצב הקרוהן והקוליטיס ו"לא מסתכלת" על מצבים אחרים.
  2. IBS או IBD? ישנן מחלות במערכת העיכול אשר אינן דלקתיות וכרוניות כמו מחלות מעי דלקתיות, אך הן בעלות סימפטומים דומים למחלות מעי דלקתיות. הן כוללות בין היתר שלשולים, ירידה במשקל וכאבי בטן תכופים – לדוגמא, תסמונת המעי הרגיש (irritable bowel syndrome) – אך הטיפול הנדרש בהן הוא שונה ממחלות מעי דלקתיות. בדיקת הקלפרוטקטין יודעת להבדיל בין מחלות מעי דלקתיות למצבים רפואיים אחרים.
  3. מעקב פשוט: יש מטופלים אשר סובלים מדלקת פעילה אך אינם חשים בה ותחושתם הכללית טובה. היעדר תסמינים אינו מדד טוב להיעדר מחלה. אי טיפול בדלקת עלול לגרום להתלקחות של המחלה ולנזקים עתידיים. בדיקת הקלפרוטקטין מסייעת לזהות מצבים בהם קיימת דלקת פעילה ובשל פשטותה וקלות הביצוע שלה גם חולים שמרגישים טוב לא נמנעים מלבצע אותה ושומרים על מעקב אפקטיבי לאורך זמן.
  4. נוח ופשוט: בדיקות גסטרואנטרולוגיות אחרות כמו קולונוסקופיה או אפילו קפסולה של המעי מרתיעות מטופלים. בדיקות פולשניות אלה דורשות הכנה מוקדמת וניקיון של המעי.
    אמנם בדיקת הצואה היא לא הכי סימפטית, אך ביחס לבדיקות אחרות בדיקת הקלפרוטקטין היא פתרון יעיל וקל שלא דורשת פרוצדורות מורכבות – אין צורך לקבוע תור או לעשות הכנה מייגעת, היא מהירה ואינה גוזלת מאיתנו זמן, ולא פחות חשוב מכך- ניתן לבצע את הבדיקה בבית בנוחות ולמסור אותה לאחר מכן בקופת החולים.הבדיקה היא פשוטה כל כך, שכיום כבר משווקות ערכות ביתיות לביצוע הבדיקה, אשר מביאות לתוצאות באופן מיידי ומועברות באפליקציה ישירות לרופא המטפל, ללא הצורך בתהליכים הבירוקרטיים הכרוכים בהוצאת הפניות, טפסים וכו'.
  5. מתאימה גם לילדים:כאשר מדובר בילדים גם בדיקות דם הן לא נעימות, ובדיקת צואה קלה ופשוטה מאפשרת מעקב נוח ואפקטיבי, ללא השפעה משמעותית על חייו של הילד\ה.

חידושים בבדיקת הקלפרוטקטין

הבדיקה היא פשוטה כל כך, לאחר שהבינו את יעילות הבדיקה, יחד עם הנוחות שלה, מתחילים להגיע לשוק פתרונות חדשים ואף נוחים יותר לביצוע הבדיקה.

אחד מהפתרונות הללו הוא בדיקה ביתית – ערכה לביצוע הבדיקה יחד עם אפליקציית סמארטפון מיוחדת המשדרת את התוצאות לצוות הרפואי המטפל.

הקרוהן או הקוליטיס מלווה אותנו בחיי היום-יום, וחשוב מאוד להפוך את האבחון והטיפול בו לקל ופשוט, שישתלב עם חיי היום-יום ולא ידרוש מאיתנו מאמץ רב וסבל מיותר. כחלק מכך, בדיקת הקלפרוטקטין מסייעת בזיהוי תחילתו של התקף, ויכולה לסייע בטיפול ומניעת החמרה.
בדיקת הקלפרוטקטין היא כלי אבחנתי קל, מתקדם וחשוב, שילובו עם כלים מעבדתיים, ממצאים הדמייתיים רפואיים כגון CT או MER וכן ובדיקות נוספות כגון קולונוסקופיה, מעניקות הערכה קלינית מקיפה ותמונת מצב מפורטת לגבי הימצאותה של דלקת במעי ומידת חומרתה. הבדיקה מסייעת לנו לקבל את הטיפול המדוייק ביותר ובזמן אמת.

התוכן גובש ע"י העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית.

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת FERRING