העמותה לתמיכה בחולי קרוהן
וקוליטיס כיבית בישראל

רשמים מהכנס האירופאי המרכזי לקרוהן וקוליטיס, מארס 2019, קופנהגן

דיאטת האלימינציה צריכה לשמש כקו הראשון להשראת הפוגה בילדים עם מחלת קרוהן קלה עד בינונית; גאווה ישראלית בתחום מחלות המעי הדלקתיות

דר' אריאלה שטרית, מנהלת יחידת IBD MOM בבית החולים שערי צדק בירושלים וחברה בחוג הארצי למחלות מעי דלקתיות.

בתחילת מרץ 2019 התקיים בקופנהגן, דנמרק הכנס האירופאי המרכזי לקרוהן וקוליטיס, כנס הECCO-בהשתתפות אלפי רופאים גסטרואנטרולוגים מישראל ומרחבי העולם.

הוצגו עבודות מעניינות שונות ותרופות חדשות הנמצאות “בקנה” ונראות מבטיחות. בחרנו להביא לידיעתכם שתי עבודות ישראליות שהוצגו בכנס:

הראשונה, עבודה רב מרכזית ישראלית, שבוצעה בניהולו של פרופ’ אריה לוין מביה”ח וולפסון, יחד עם הדיאטנית סיגל בונה ובשיתוף מרכזים מקנדה.

כידוע מתן הזנה אנטרלית בלעדית המבוססת על פורמולה בלבד למשך 6-8 שבועות היא טיפול הבחירה להשראת הפוגה בילדים עם מחלת קרוהן קלה עד בינונית. דיאטת אלימינציה של קרוהן או בשמה בלעז ב-Crohn disease exclusion diet, היא דיאטה המבוססת על צריכת מזון של ממש יחד עם כלכלת פורמולה חלקית. העיקרון שבדיאטה זו הוא הוצאת מזונות כגון גלוטן, במטרה למנוע את ההשפעה הרעה שיש למזונות אלו על הרכב החיידקים במעי, על חדירות דופן המעי ועל המערכת החיסונית העצמית. מטרת העבודה היתה לבדוק האם שימוש בדיאטה זו שווה ערך בהשראת הפוגה לכלכלה מבוססת פורמולה.

משך המעקב במחקר ארך 12 שבועות והשתתפו בו ילדים עם מחלת קרוהן. זרוע טיפולית אחת קיבלה, כמקובל, פורמולה בלעדית למשך שישה שבועות ולאחר מכן דיאטה חופשית עם תמיכת פורמולה של 25% מהדיאטה.  הזרוע השנייה דיאטת אלמינציה+50% פורמולה ל-6 שבועות ולאחר מכן תוספת של מזונות מסוימים לדיאטת האלימינציה, יחד עם 25% כלכלת פורמולה ל-6 שבועות נוספים.

בהשוואה כפולת סמיות בין שתי הזרועות הטיפוליות נמצאה תגובה קלינית טובה יחד עם ירידה בערכי ה-CRP בשתי הקבוצות באופן דומה. יחד עם זה הסבילות  לדיאטת האלימינציה היתה טובה בהרבה מדיאטת הפורמולה הבלעדית. אי לכך, מסקנת העבודה היתה שנראה כי דיאטת האלימינציה צריכה להיות הקו הראשון להשראת הפוגה בילדים עם מחלת קרוהן קלה עד בינונית.

עבודה זו תומכת בהנחה שלדיאטה תפקיד חשוב בהתהוות הדלקת במחלת קרוהן.

לידיעתכם ישנה כבר אפליקציה שתהיה זמינה לשימוש בסמרטפונים, כך שהדיאטה תהיה זמינה לשימוש במרפאותIBD  השונות ברחבי הארץ.

עבודה נוספת, רב מרכזית ישראלית סכמה תוצאות מעקב של 24 שבועות ב-108 מטופלים עם מחלת קרוהן אשר טופלו ב-USTEKINUMAB (סטלרה).

כל החולים למעט אחד נחשפו לתרופה ביולוגית אחת לפחות טרם התחלת הטיפול, וכ-80% מהם נחשפו לשתי תרופות ביולוגיות לפחות. 36% מהחולים השיגו תגובה קלינית טובה בשבוע 24 ו-66% (24 מתוך 32) השיגו רמיסייה ללא סטרואידים. ל-18 חולים היו תופעות לוואי שונות לאורך תקופת המעקב שהיו קלות וכללו: חולשה, החמרה בכאבי פרקים, פריחות בעור. רק ארבעה מהם נאלצו להפסיק התרופה בשל כך.  עבודה זו מצטרפת לעבודות רבות שהוצגו בכנס מארצות שונות בעולם שהראו תוצאות טובות של תגובה קלינית וביוכימית (ירידה במדדי הדלקת בדם) במעקב של עד שנה תחת טיפול זה.

על פי עבודות אלו ועבודות רבות נוספות שבהן נכללו מטופלים מורכבים ועמידים לטיפול נראה כי לסטלרה יעילות טיפולית טובה יחד עם פרופיל בטיחות גבוה והיא מהווה אלטרנטיבה טיפולית חשובה באותם מטופלים שנכשלו על תרופות קו ראשון מסוג אנטי TNF. גם במטופלים עם מחלה פריאנלית (מעורבות של פי הטבעת), המהווה הסיבה העיקרית לפגיעה משמעותית באיכות החיים במטופלים אלו נראה כי ישנה יעילות טיפולית. התרופה נמצאה יעילה גם לטיפול בביטויים של חוץ מערכת העיכול כגון מעורבות מפרקית או תופעות עוריות כמו פסוריאזיס.

איך אתם יכולים לעמותה?