חשיבות ההתמדה בטיפול ב – 5-ASA

מחלות מעי דלקתיות כרוניות מתבטאות בהתלקחויות (השלב הפעיל במחלה) והפוגות (היעדר תסמינים). על אף שמחלות אלה אינן ניתנות לריפוי, נטילת טיפול תרופתי עשויה להקל בחומרת התסמינים ולמנוע התחדשותם.

תרופות ממשפחת 5-ASA (רפאסאל, פנטסה ואסקול) המכונות גם מסאלמין, משמשות כקו הטיפולי הראשון בחולים עם קוליטיס כיבית. על ידי דיכוי הדלקת במעי הן מאפשרות לחולים להשיג הפוגה ולהקטין משמעותית את שיעור התלקחויות המחלה.

להפיק את המקסימום מהטיפול התרופתי

50-75% מחולי קוליטיס כיבית הנמצאים בהפוגה עלולים לחוות התלקחות של המחלה תוך שנה. החדשות הטובות הן שהסיכוי להתלקחות חוזרת של המחלה יורד משמעותית כאשר נוטלים תרופות ממשפחת ה-5-ASA לאורך זמן ובאופן רציף, גם כשהמחלה שקטה.

נטילה קבועה ורציפה של תרופות ממשפחת 5-ASA משפיעה ישירות על התבטאות המחלה שלכם. משום כך עליכם להקפיד על נטילת התרופה שרשם עבורכם הרופא ולא להפסיק גם כשהמחלה נמצאת בהפוגה.

חשיבות הטיפול ב-5-ASA במניעת סרטן מעי גס

לשימוש הרצוף בתרופות ממשפחת 5-ASA תפקיד חשוב במניעת התפתחות סרטן המעי הגס בחולים עם קוליטיס כיבית. שכיחות סרטן המעי הגס הולכת ועולה עם השנים וכעבור 30 שנות מחלה כ- 20% מהחולים עלולים לחלות בסרטן המעי הגס. נטילת 5-ASA באופן קבוע ולאורך שנים מפחיתה בכ- 50% את הסיכון להופעת סרטן המעי הגס.

מכיוון שלתרופות 5-ASA תפקיד כה חשוב בהקטנת הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס ובמניעת התפרצות חוזרת של המחלה, עליכם להקפיד על נטילת התרופות באופן קבוע ורציף, גם כאשר המחלה שקטה.

הידעת?

קוליטיס כיבית (דלקת כיבית של המעי הגס) ומחלת הקרוהן הינן מחלות מעי דלקתיות (IBD) שלהן רקע גנטי מסוים. בנוכחות חשיפה לגורם סביבתי לא ידוע, יש שפעול של המערכת החיסונית המתחילה לתקוף את המעיים ויוצרת נזק דלקתי באזורים שונים במעיים.

בקוליטיס כיבית הדלקת עשויה לערב את הרירית של כל המעי הגס או רק את חלקו הסופי הקרוב לפי הטבעת. במחלת הקרוהן הדלקת חודרת לכל שכבות דופן המעי ולעיתים קרובות גם אל רקמת השומן הסמוכה. על פי רוב, המעי הדק הסופי והמעי הגס הימני הם האזורים הנגועים במחלה.

הטיפול הנפוץ בקוליטיס כיבית הוא בתרופות ממשפחת 5-ASA הנלקחות באופן פומי או רקטלי. רצף טיפולי נחשב יעיל מאוד והכרחי במיוחד בשלבים הקלים והבינוניים של המחלה, על מנת למנוע התלקחויות ולהשיג הפוגה. במקרים מסוימים לתרופות 5-ASA יש תפקיד בדיכוי הדלקת בשלב החריף של מחלת הקרוהן.

גמישות טיפולית המותאמת לצרכים האישיים שלכם

תרופות 5-ASA ניתנות בצורת טבליות (לנטילה דרך הפה), פתיליות או חוקנים.

כאשר המחלה מוגבלת לאזור הרקטום (עד 15 ס”מ מפי הטבעת) הטיפול מתבצע באמצעות פתיליות, בעוד שבמחלה המערבת את המעי הגס לאורך הרקטוסיגמואיד (עד 40 ס”מ מפי הטבעת) יש מקום למתן חוקנים. התגובה הטיפולית הינה משמעותית יותר אם בנוסף על כך ניתנים גם טבליות 5-ASA. צורת מתן הטיפול נקבעת על פי הנסיבות האישיות של כל מטופל. הרופא המטפל ירשום את הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

זכרו!

התמדה בטיפול והקפדה על נטילת 5-ASA באופן קבוע מסייעת לחולי קוליטיס כיבית להפחית התלקחויות חוזרות של המחלה ולהקטין את הסיכון לפתח סרטן מעי גס. רק כך תוכלו להבטיח הגנה ללא הפסקה.

טיפול ב- 5-ASA באופן קבוע, רציף ולאורך זמן אצל חולי קוליטיס כיבית:

  • מדכא את התהליך הדלקתי במעיים
  • מסייע בהשגת הפוגה במחלה ומשמר הפוגה
  • מקל על תסמיני המחלה ומונע התחדשותם
  • מקטין בחצי את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס

*המידע בעמוד זה אינו מהווה תחליף למתן ייעוץ על ידי צוות רפואי

חובר ע”י: פרופ’ שמעון בר-מאיר, המכון למחלות דרכי העיכול והכבד – המרכז הרפואי ע”ש חיים שיבא, תל השומר