העמותה לתמיכה בחולי קרוהן
וקוליטיס כיבית בישראל

מה גורם למחלת הקרוהן?

באופן נורמאלי , המעיים שלנו באים במגע עם חיידקים רבים, שלרב אינם עושים נזק, ואפילו מועילים בחלקם. המעי יכול להיות גם מקור של זהום באמצעות חיידקים מזיקים ואפילו מסוכנים. על כן, הגוף שלנו מצויד במערכת חיסונית במעי שיכולה לזהות פלישה של חיידקים,להפעיל את המערכת החיסונית הכללית, ולהדביר חיידקים שפולשים למעי.

המחלה נגרמת עקב פגם גנטי שפוגעת ביכולת לבקר את התגובה של המערכת החיסונית המקומית לחיידקים במערכת העיכול. יש מיליארדים של חיידקים “טובים” אשר חיים במעיים , ולרב אינם פוגעים במאכסן . כתוצאה מאירועים סביבתיים לא ברורים כיום , אנשים אשר נושאים גנים ( תורשה) מסוימים, יכולים להגיב כנגד אוכלוסיית החיידקים הלא מזיקה שתמיד קיימת במעי .התגובה הדלקתית תוקפת את מערכת העיכול וגורם לכיבים ודלקת , וכך נוצרת מחלת קרוהן.

המערכת החיסונית תוקפת את המעי באמצעות תאי דם לבנים שנקראים לימפוציטים. יש חומר כימי שחשוב מאד ליצירת הדלקת שנקראת TNF, ותרופות נוגדות TNFנחשבים לאחד הטפולים היעילים ביותר לטפול במחלה כיום ( תרופות ביולוגיות מסוג נוגדנים נגד TNF).

מחלת קרוהן

מחלת קרוהן (Crohn’s disease) הינה מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול, אשר פוגעת בעיקר במעיים, אך יכולה לפגוע בכל רקמה במערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב מופיעה באנשים מהעשור השני עד העשור הרביעי לחיים.

הקרוהן פוגעת בעיקר במעי הדק ובמיוחד במעי הדק הסופי. אין רציפות באזורי המחלה ואפשר לראות אזורים נגועים ובריאים לחלופין. לולאות המעי הנגועות עלולות להידבק אחת לשניה וליצור נקבים בדופן המעי. הדבר גורם להיצרות חלל המעי ולקשיים במעבר החומרים עקב ההידבקות. בנוסף נוצרות באזור פי הטבעת מורסות.

המחלה מופיעה בשכיחות שווה בגברים ונשים, ופוגעת בעיקר בצעירים בשנות העשרה והעשרים לחייהם. עם תחילת המחלה, היא נוטה לקבל אופי כרוני עם התלקחויות והפוגות. גורם המחלה אינו ידוע, ישנם מחקרים רבים לגבי סוגי חיידקים שונים – אך נכון להיום, אין שום תוצאת מחקר חד משמעית. התיאוריה הקיימת כיום, מדברת על מקור אוטו-אימוני של המחלה, כלומר, מעין תגובה חיסונית לא נורמלית כנגד רירית מערכת העיכול. לעיתים מלווה התפרצות המחלה בעקבות דיכאון, חרדה, מתחים נפשיים או זיהום חריף.

תסמונת: המחלה מאופיינת בכאבי בטן במיקומים שונים, בשלשולים (לעיתים דמיים או ריריים), חום ועוד. בנוסף יתכנו סיבוכים כגון: חסימת מעיים, התפתחות מורסה בחלל הבטן, ניקוב דופן המעי, פיסטולות. כן יתכנו תופעות עוריות (נפיחויות בעלות אופי מיוחד), פגיעה בעיניים, בכבד, ובדרכי מרה.

תלונות אופייניות הן התקפי כאבי בטן עוויתיים, שלשול וחום. לעיתים הכאב מתמקד בבטן הימנית התחתונה ומלווה בתחושת מלאות ובטן תפוחה; עייפות, בצקת ברגלים – הנובעת מחוסר חלבונים.

המחלה עשויה להיות מלווה בתופעות מחוץ למערכת העיכול, כגון: פריחה אדומה וכואבת על החלק הקדמי של הגפיים התחתונות; כיבים בחלל הפה; כאבי מפרקים ללא דלקת או עם דלקת. בעיות בברך, בקרסול ופגיעה במפרקי האגן; דלקת כבד כרונית, היצרות בדרכי המרה ואבני מרה או גדול של כיס המרה; הפרעות המטולוגיות כגון חוסר ברזל ודם עקב איבוד דם במערכת העיכול. חוסר בחומצה פולית עקב קשיים בספיגתה; דלקות עיניים; אבני כליה, חסימה של דרכי השתן וזיהומים בשתן.

סיבוכים: מחלת הקרוהן מועדת לסיבוכים שונים ובהם: חסימת מעיים עקב היצרות המעי; היווצרות של מורסות – כתוצאה מנקבים במעי, עלול מזון מעוכל לצאת לחלל הבטן ולגרום לדלקת; חום, רגישות מקומית וכאבי בטן עזים; מורסות באזור פי הטבעת; תת ספיגה של מינרלים, חלבון וויטמינים , מחסור בויטמין B12; אבני מרה או אבני כליות עקב ספיגה פגומה של חומצת מרה או מינרלים שונים; גידולים במערכת העיכול וגידולים של פי הטבעת (גידולים קשקשים); סרטן המעי הדק או הגס; איבוד סידן, חוסר דם על רקע של חוסר ברזל, מחסור בויטמין C.

טיפול: סוג הטיפול תלוי במידת חומרת המחלה והסימפטומים. הטיפולים כוללים: תכשירי אספירין, קורטיזון, אנטיביוטיקות, וכן תכשירים המדכאים את התגובה החיסונית של הגוף. במקרי סיבוכים מטפלים באמצעות ניתוחים.

יש לציין, שהטיפולים הקיימים אינם מרפאים את המחלה, אלא בעיקר מדכאים את הסימפטומים. ישנה חשיבות רבה לסוג התזונה, ובמקרים קשים יש להוריד את רמת הסיבים במזון, ולתת השלמות תזונתיות, בעיקר תכשירי קלציום, ויטמין 12b וחומצה פולית.

תסמינים של מחלת קרוהן

  • אין תסמין אחד שחייב להופיע, יכול להיות תסמין בודד או שלוב של תסמינים שמופיעים ברשימה הבאה. התסמינים האופייניים ביותר הם שלשולים, כאבי בטן, ירידה במשקל ,חוסר תאבון וחולשה. סימנים נוספים שיכולים להופיע הם דמום מפי הטבעת, סדקים בפי הטבעת, הקאות, פצעים (אפטות) בפה, כאבים במפרקים או פריחות. בבדיקות המעבדה ניתן למצוא אנמיה, ומדדי דלקת מוגברים ( שקיעת דם גבוהה או CRP גבוה).
  • בילדים ניתן לראות עיכוב בגדילה, קומה נמוכה, או עיכוב בהתפתחות המינית. הסימנים הללו יכולים להיות הביטוי היחידי של המחלה .
  • באופן נדיר יותר, המחלה יכולה להופיע ככאב בטן עז עם בטן חריפה או חסימת מעיים.

איך אתם יכולים לעמותה?